Agostoni Single Origin produkt fra Den Dominikanske Republikk
Ekte mørk sjokolade av ekstra høy kvalitet fra ICAM sin Agostoni serie. Produktet er underlagt Single Origin merkenavnet, noe som betyr at kakaoen benyttet i dette produktet stammer fra kun ett enkelt sted, som oftest en og samme plantasje år etter år. I dette tilfellet har ICAM valgt en plantasje i Duarte provinsen i Den Dominikanske Republikk, Karibia. Landet er faktisk blant topp 10 eksportører av kakao, som kan forklares med at den unike genetikken til planten gir meget høy kvalitet i tillegg til å nesten utelukkende være dyrket på bare økologisk vis. Smaken er av såpass høy kvalitet at varianten ble lagt til på listen "Fine of Flavour" av International Cocoa Organisation (I.C.C.O).
Med Single Origin merket skal du kunne klare å gjenkjenne hvor sjokoladen kommer fra. Dominicana gir nettopp dette med bruk av Hispaniola kakaobønne varianten, dyrket i skyggen og som oftest i nærheten av sitrus, banan og avokadotrær. Dette preger i ulik grad smaken på sjokoladen og gir i dette tilfellet en lett syrlighet med toner av fersk gul frukt. Kakaonotene er nokså fremtredende og vedvarende, intens og behagelig aromatisk.
Kakaoinnhold: 75%
Kakaosmør: 40%
Sukker: 24%
Melk: 0%
Fett: 47%
Flytevne: 4,5 av 5 (lav viskositet)
Opprinnelse
Produsert med råvarer av høy kvalitet fra Duarte provinsen nord-øst i Den Dominikanske Republikk, Karibia. En blanding med fokus på rene råvarer og autentisitet. Ettersom produktet kun er røstet og malt ned, uten ytterligere industrielle prosesser, bevares all aroma og smak i langt større grad - dette gir en vanvittig ektefølt røstet kakaosmak som bør oppleves. Opplevelsen forsterkes ytterligere i den grad at kakaoen er Single Origin og gir derfor en distinktiv smak av stedet kakaobønnen stammer fra.
Fermenteringsprosess
Fermenteringen utføres i en horisontal trekasse og varer mellom 3 til 7 dager.
Smaksprofil
Bred kakao profil, intens og behagelig aroma. Vedvarende kakaosmak. Lett syrlighet, anelse astringerende, avsluttes med fruktige noter og hint av vanilje.
Kakaobønne variant
Hispaniola
Bruksområde
Dominicana 75% egner seg best til konfekt, da gjerne i en krem eller mousse som ikke er alkoholdholdig eller inneholder annet som er syrlig. Sjokoladen har høy flytevne grunnet høy andel kakaosmør, noe som er ideelt til tynne overtrekk av kaker, desserter eller konfekt. Med høy andel kakaosmør får man også mye god smak som lar seg lett drikke. Så det å lage en varm sjokoladrikk med Dominicana er god anvendelse av produktet.
Et annet brukområde er å bruke sjokoladen i en ganache, glazing eller dekor til bakverk. Sjokoladen er nokså intens, så man behøver ikke stort for å få frem de virkelig gode smakene. Om man foretrekker mørk sjokolade kan vi også anbefale å lage sjokoladeplater med diverse inklusjoner.
Farge
Mørk brun